Вы находитесь на архивной версии сайта, для получения актуальной информации перейдите на новую версию сайта!

Лiтопис унiверситету: події і факти (1870 - 1899)

1870

Восени Міністерство фінансів доручило Учбовому комітету Петербурзького технологічного інституту підготувати матеріали по організації нового вищого учбового закладу за зразком Петербурзького з урахуванням місцевих особливостей і можливостей.

25 грудня з Петербургу до Харкова прибули професори цього інституту І. А. Вишнеградський і Н. П. Ільїн для визначення умов будівництва нового інституту.

1871

30 січня збори Харківського міського суспільства обговорили питання про будівництво технологічного інституту; було вирішено пожертвувати із засобів суспільства на організацію інституту і покупку землі 50 тисяч карбованців.

Обов'язки по спостереженню за веденням споруди інституту покладені на Харківський будівельний комітет, в який входили автор проекту Р. Р. Генріхсен і губернський інженер В. У. Потресов.

1885

16 квітня царський уряд затвердив положення, відповідно до якого почав функціонувати Харківський практичний технологічний інститут (другий після Петербурзького).

3 липня директором інституту був призначений відомий російський учений В. Л. Кирпічов (працював на цій посаді до 30 січня 1898 р.).

У серпні був зроблений перший прийом студентів — 125 чоловік: 85 — на механічне і 40 — на хімічне відділення. Платня за навчання складала 50 карбованців на рік.

15 вересня відбулося офіційне відкриття Харківського практичного технологічного інституту.
За ініціативою викладачів технологічного інституту в Україні створене Південно-Російське суспільство технологів, що зіграло важливу роль в розвитку промисловості країни.

1886

Створюються фізична і хімічна, а пізніше і технічна лабораторії.

У 1886/87 навчальному році в інституті курс хімії читав академік М. Бекетов (1827-1911).

30 жовтня відбулося перша сходка студентів технологічного інституту.

1887

1 грудня студенти інституту припинили заняття і провели мітинг, на якому висловили солідарність з московськими студентами, відданим жорстоким репресіям з боку уряду у зв'язку із замахом на царя Олександра III. Інститут закритий і відданий під охорону поліції, 56 студентів виключені з інституту.

3 грудня студенти-технологи разом із студентами університету і ветеринарного інституту організували на Університетській горі демонстрацію протесту проти репресивних дій властей.

4 грудня на Університетській горі під час мітингу відбулося зіткнення студентів з поліцією. Вісім студентів технологічного інституту і шість студентів університету були арештовані і відправлені до в'язниці.

1889

На території інституту побудована будівля хімічних майстерень (нині технічний корпус).

1890

Відбувся перший випуск інженерів інституту. Звання інженерів-механіків і інженерів-хіміків, технологів одержали 38 чоловік.

В основному укомплектований штат викладачів і учбово-допоміжного персоналу. У інституті працювали 11 професорів і сім викладачів, позаштатних — сім професорів і вісім викладачів.

1891

У вересні за ініціативою студентів інституту в Харкові організована студентська їдальня, що стала місцем зібрань і зборів студентів інституту і інших учбових закладів міста.

1895

Професор М. П. Клобуков — перший викладач електрохімії в Росії — підготував до видання капітальний труд «Теорія електрики».

Створюються кафедра сільськогосподарського машинобудування, спеціальна лабораторія і станція по випробуванню сільськогосподарських машин.

При інституті відкривається реміснича школа. У школі навчалося 25 чоловік.

1896

Професор інституту К. О. Зворикін за науковий труд «Робота і зусилля, необхідне для відділення механічних стружок» удостоєний премії Російського технічного суспільства.

За ініціативою студентів В. Ксандрова, В. Костровського, В. Маковського в інституті організовано кружок марксистського напряму.

1897

У інституті збільшується удвічі прийом студентів на перший курс. Навчалося 250 чоловік.

1898

Інститут перейменований в Харківський технологічний інститут. Директором інституту призначений професор Д. З. Зернов.

Харківському технологічному інституту присвоєно ім’яІнституту Імператора Олександра III.

Почав навчання в інституті Л. Б. Красін, майбутній перший радянський дипломат.

1899

За дорученням Харківської української студентської громади студент ХТІ Л. Мациевіч відвідав Галіцию для ознайомлення з досвідом діяльності українських політичних партій в Австро-Угорщині.

 

 

1870 — 1899 | 1900 — 1930 | 1931 — 1970 | 1971 — 1985 | 1986 — 2007 | 2008 — 2015

† 11.12.2015 14:25:00