Вы находитесь на архивной версии сайта, для получения актуальной информации перейдите на новую версию сайта!

Відеоцентр НТУ «ХПІ»

Відеоцентр НТУ «ХПІ» (до 1992 року Кіностудія ХПІ) почав свою творчу діяльність восени 1957 року.

У 1957 р. випускник ХПІ Володимир Петрович Зубар, один з найталановитіших учасників студентської самодіяльності, повернувся в рідний ХПІ з заводу ХЕМЗ, щоб створити кіностудію. З ним прийшла ініціативна група: Є. Шерех, В. Малинов, М, Чопенко, Ю. Файнер та інші.

У ті роки ні у кого в Харкові не було закінченого кінопроцесу ... Поступово все необхідне для створення фільмів на плівці 35 мм - зйомки, проявлення плівки, озвучування, монтаж, мультпроізводство - студійці налагодили в себе.

Незабаром зібралася група студентів, які з ентузіазмом брали участь у роботі кіностудії. У 1958 р. було знято перший документальний фільм «Ми на цілині», потім ігровий фільм «Останній лист». У 1961 р. публіцистичний фільм «Геть з дороги» зробив студійців кореспондентами Всесоюзного кіножурналу «Фітіль».

З 1959 р. існували разом кіностудія і кінолабораторія, налагоджувалося виробництво навчальних фільмів.

В. П. Зубар залучав до роботи над фільмами своїх товаришів по самодіяльності, в році навчання в ХПІ блищали на студентських вечорах. Серед них були і ті, хто згодом стали професійними діячами кіно: А. Інін, В. Фокін, В. Харченко. З 1965 р. повністю присвятив себе роботі на кіностудії Аркадій Фаустов, що незабаром став її керівником, - Володимир Зубар передав йому естафету. У цьому ж році всі ці талановиті політехніки створюють легендарний фільм «КВН».

В кінці 60-х рр.. кіностудія ХПІ стає Народною і за формою і за змістом, тому що студенти знаходять тут свій другий дім. З 1968 року студія починає регулярно набирати студентів і навчати їх основам сценарного, режисерського, операторського та акторської майстерності. Хлопцям дають можливість брати участь у кінопроцесі, самим знімати фільми.

За словами В. П. Зубаря: «Фаустов став «мотором» і душею колективу, що зібрав багатьох талановитих любителів кіномистецтва, з яких згодом вийшло чимало відомих професіоналів - режисерів, акторів, операторів, працівників телебачення. Є навіть володар «Оскара»!

У 1974 році за видатні творчі досягнення Кіностудії ХПІ було присвоєно звання «Народна Кіностудія».

Більшість студійців не переривають зв'язок з кіностудією, багато ставали її співробітниками. Кілька чоловік з першого набору і зараз працюють на студії.

Аркадій Михайлович Фаустов, режисер, сценарист, керівник, якого студійці називають «учитель», пропрацював на кіностудії ХПІ, яка в 90ті рр.. була перетворена в Відеоцентр, до 2009 р.

Усього аматорської кіностудією було знято близько 120 фільмів. Вона завоювала безліч дипломів і нагород в різних конкурсах, займала призові місця та отримувала дипломи на союзних та міжнародних фестивалях.

Студія «ХПІ-фільм» знімала у всіх жанрах: хроніка, документальні, ігрові, навчальні фільми, зробила прорив в електронній мультиплікації. Згадаймо деякі фільми: «Політехнічний: роки, події, люди ...», «Ця славна Т-34», «Дорога пізнання», «Наш Політехнічний», «Гра в кішки-мишки», «Навчально-спортивний комплекс ХПІ», «Щоденник Фестивалю», «Показуйте, нам цікаво», «Eindruke», «Ігрове проектування», мультфільми «Новий маршрут», «Бумеранг».

Любительська кіностудія виробляла високопрофесійну продукцію.

У 90-ті роки багато вузів не змогли зберегти свої кіностудії, і тільки НТУ «ХПІ» продовжує жити і творити.

Відеоцентр відомий своїми навчальними та документальними фільмами і роликами, його продукція завжди використовувалася на презентаціях , виставках , конференціях і переговорах , проведених ВУЗом .

У 2010р начальником відеоцентру став Едуард Тихенко , який прагнув вивести Відеоцентр НТУ « ХПІ» на сучасний технологічний рівень.  Був створений сайт відеоцентру , продовжилися заняття зі студентами.  Було багато планів, які , на жаль , не здійснилися ...

У березні 2013 в.о.  керівника відеоцентру призначили І.Ж.Фаустову .  Весь 2013 пройшов під егідою 50 - річчя Палацу студентів - ми брали активну участь, знімаючи репетиції та заходи , монтуючи фільми , кліпи, окремі сюжети.  Зубар і Фаустова написали спогади про народження та життя кіностудії , про людей, фільми , традиції.  Звичайно, знімали і знімаємо всі значні заходи, що відбуваються в університеті, відновили творчі та дружні зв'язки з кафедрами, співпрацю з музеєм ХПІ (спільно підготували експозицію , присвячену кіностудії), редакцією газети «Політехнік».

Більшість фільмів кіностудії «ХПІ -фільм» оцифровані , багато фільмів і мультфільмів, які розміщені на YouTube, користуються успіхом у нас та за кордоном.  Відеоцентр і ЦНІТ розпочали спільний проект з оновлення та наповнення фільмами та інформацією університетського сайту - ми дуже раді набуттю нових талановитих і професійних друзів.  Подружилися і з хлопцями з профкому студентів , плануємо спільні проекти по створенню фільмів і поновленню занять зі студентами у більшому обсязі .

Зараз у молоді є техніка і можливість знімати , але немає елементарних знань , як знімати та монтувати , що таке кадр, план , які принципи монтажу, як створити сюжет , який буде цікавий не тільки тобі, а й оточуючим, але багато хлопців хочуть цьому навчитися.  І ми з радістю поділимося знаннями та досвідом, залучимо до участі у створенні фільмів про ХПІ , пояснимо різницю між телевізійним новинним сюжетом - одноденкою і художнім переосмисленням матеріалу , який в результаті стає фактом мистецтва, цікавим і через багато років.  У нашому місті, та й в Україні, величезна кількість телеканалів - і дуже мало кіностудій.

Пишаємося тим , що наш Політех у всі часи розвиває не тільки науковий потенціал і професійні навички , а й художні таланти своїх студентів.  Ми, учні А.М.Фаустова , продовжуємо його справу, справу багатьох поколінь студійців. Ми вдячні батькові- засновнику кіностудії В.П.Зубарю за його підтримку, мудрі настанови , просто за те , що він є!  І його ровесник, який теж стояв біля витоків кіностудії , В.А.Малінов - завжди поруч з нами.  І ми радіємо талановитій , розумній , щирій молоді, яка продовжує «зв'язок часів».

Нам по -доброму заздрять багато вузів , які хочуть відродити свої кіностудії , одночасно розшукати свої старі фільми , свої архіви.

Понад 55 років створюється кіно-і відеолетопісь рідного ХПІ.  Це надбання Відеоцентр дбайливо зберігає і поповнює для прийдешніх поколінь політехніків !  

 

Сайт Відеоцентра →

† 22.11.2015 23:32:00