Вы находитесь на архивной версии сайта, для получения актуальной информации перейдите на новую версию сайта!

Урочисте відкриття меморіальної дошки д.т.н. проф. Я.І. Шнєе

17 грудня 2013 р.

12 грудня 2013 в Національному технічному університеті «Харківський політехнічний інститут» біля корпусу кафедри Турбінобудування відбулося урочисте відкриття меморіальної дошки великому вченому, доктору технічних наук, завідувачу кафедри турбінобудування ХПІ, професору Якову Ісидоровичу Шнєе ( 1902 - 1977 рр..).

«... Я. І. Шнєе - найбільший вчений і видатний фахівець у галузі газових турбін, проблем термодинаміки і газодинаміки проточних частин парових турбін, прекрасний педагог і талановитий організатор, чия професійна доля була надзвичайно яскравою і насиченою. Ця меморіальна дошка була створена і встановлена ​​на кошти випускників нашої кафедри», - зазначив завідувач кафедрою Турбінобудування, професор Анатолій Володимирович Бойко.

Ректор НТУ «ХПІ», професор Леонід Леонідович Товажнянський також підкреслив, що саме Я.І. Шнєе був тим вченим, який фактично ініціював створення обчислювального центру університету і свого часу, разом з іншими видатними професорами, визначав подальші шляхи розвитку університету.

У день урочистого відкриття дошки подяку і захоплення особистістю Я.І.Шнєе висловили його учні - випускники кафедри Турбінобудування: головний конструктор парових турбін ВАТ «Турбоатом» к.т.н. Швецов В.Л., директор інституту Проблем машинобудування ім.А.Н. Підгорного академік НАН України д.т.н. проф. Мацевитий Ю.М., директор ЗАТ «Турбоенергосервіс» Асташенков Є.В., д.т.н. проф. Гнесин В.І., а також член -кореспондент НАН України д.т.н. проф. Шубенко А.Л

.

Справка:                               

Шнєе Яков Ісідорович (1902-1977)Доктор технічних наук, професор. Брав участь у створенні першої в СРСР промислової газової турбіни Маковського.Завідувач кафедри турбінобудування з 1941 по 1976 роки.

 До переходу в ХПІ протягом ряду років працював головним конструктором у відділі парових турбін Харківського турбінного заводу. Під його керівництвом і безпосередній участі була виготовлена перша вітчизняна парова турбіна потужністю 50 тис. кВт, створені проекти унікальних агрегатів, зокрема, парової турбіни потужністю 100 тис. кВт, першої перед включеною паровою турбіною на підвищені початкові параметри пари потужністю в 25 тис. кВт.

Його праця у роки війни відзначена медалями та орденом Трудового Червоного Прапору. У 1953 р. Я.І. Шнєе нагороджений орденом Леніна.

Продовжив дослідження В.М. Маковського в області термодинаміки газотурбінних циклів, автор 5 монографій по газовим турбінам. Широкий обсяг питань по газотурбінним агрегатам був розглянутий в двотомнику «Газові турбіни», який написаний Я.І. Шнеє сумісно з випускниками кафедри турбіно будування.

Дослідження, викладені в монографії проф. Я.І. Шнєе “Теплові розрахунки парових турбін при змінному режимі роботи” покладені в основу нового окремого лекційного курсу. Одержали широке визнання роботи проф. Я.І. Шнєе в області проектування останніх ступенів парових турбін великої одиничної потужності. Під його керівництвом спільно з ВАТ  «Турбоатом»  були спроектовані унікальні високо ефективні та надійні останні ступені потужних парових турбін для теплових і атомних електростанцій.

Я.І. Шнєе ініціював спорудження нового корпусу кафедри турбінобудування. При кафедрі за Постановою РМ УРСР і Мінвузу УРСР створюється проблемна науково-дослідна лабораторія, а спільною Постановою Мінтяжмаша СРСР і Мінвузу УРСР створюється галузева науково-дослідна лабораторія з науковими напрямками «Газодинаміка проточної частини»,  «Теплообмін у парових і газових турбінах», «Оптимізація циклів газотурбінних установок».

За ініціативою Я.І. Шнєе під його головуванням в ХПІ була створена спеціалізована вчена рада по захистам кандидатських і докторських дисертацій по турбінобудуванню, парогенераторобудуванню і гідромашинобудуванню.

Я.І. Шнєе був членом Науково-Технічної Ради Міністерства важкого, енергетичного і транспортного машинобудування СРСР, замісником голови комісії з газових турбін Академії наук СРСР.

Я.І. Шнєе є автором понад 100 наукових статей і 7 монографій, підготував 35 кандидатів технічних наук, з яких 7 захистили докторські дисертації.

 

 

† 29.10.2014 13:54:00